Best Florida Beer Pro 2011
Results


Best of Show - Beer
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Blackwater Floridian Dark Ale  13  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper with assistance by Jeff Gladish  Smoke Signal  21B  Silver 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Banyon Brown  59  Bronze 



Group #11 - LIGHT BODIED BEER
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  De Luna Extra Pale Ale  69  Gold 
Tampa Bay Brewing Company  David Doble  True Blonde  79  Silver 
orlando brewing  graeme lay  organic blonde ale  79  Bronze 
Pegs Cantina and Brewpub  Douglas Dozark  G.O.O.D. Day India Wheat  2A  Bronze 

Group #51 - FRUIT/VEGETABLE/SPICE BEER
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Wild Night  Gold 
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  Cubano Espresso  Gold 
Dunedin Brewery  Norman A. Dixon, Jr./Trace Caley  Apricot Wheat Beer  5B  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Midnight Oil  Silver 
Dunedin Brewery  Norman A. Dixon, Jr./Trace Caley  Brewmasters Reserve: Blitzen Ale  6A  Silver 
Dunedin Brewery  Norman A. Dixon, Jr./Trace Caley  Brewmasters Reserve: Bier de Cafe  Bronze 

Group #111 - STRONG BEER
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
orlando brewing  graeme lay  doble imperial  83  Gold 
McGuires Irish Pub  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Imperial Stout  65  Gold 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Mark Heyward, Todd Furbick  Double Trouble  68A  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Stump Knocker  81  Gold 
Cocoa Beach Brewing Company  Chris Mccall  Cocoa Beach Pale Ale  81  Gold 
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  Either  11A  Silver 
Cocoa Beach Brewing Company  Chris McCall  888 IPA  83  Silver 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  10-10-10  83  Bronze 
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  Improvisacion  11A  Bronze 
Dunedin Brewery  Norman A. Dixon, Jr./Trace Caley  Brewmasters Reserve: Spatzs Barkywine  68B  Bronze 

Group #121 - SPECIALTY BEER
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  Hunahpus Imperial Stout  12A  Gold 
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  Jose Marti  13  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Blackwater Floridian Dark Ale  13  Gold 
A1A Ale Works  Doug Murr  Shot in the Dark-Black IPA  12A  Silver 
Pegs Cantina and Brewpub  Douglas Dozark  Bloody Berliner  12A  Bronze 

Group #161 - WOOD-AGED/SMOKED BEER
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  Humidor IPA  16A  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper with assistance by Jeff Gladish  Smoke Signal  21B  Gold 
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  White Oak IPA  16A  Silver 
Dunedin Brewery  Norman A. Dixon, Jr./Trace Caley  Brewmaters Reserve : Red Oak  16A  Silver 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Mark Heyward, Patrick Paine  Oak Park Ale  16A  Silver 
McGuires Irish Pub  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Ill have What The Gentleman On The Floor Is Having  17  Silver 

Group #231 - LAGER BEER
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
D.G. Yuengling & Son  John Houseman  Yuengling Black & Tan  37  Gold 
Dunedin Brewery  Norman A. Dixon, Jr./Trace Caley  Brewmasters Reserve: 14th Anniversary Bohemian Pilsner  24  Gold 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Mark Heyward, Todd Furbick  Winter Lager  29  Gold 
D.G. Yuengling & Son  John Houseman  Yuengling Lager  34C  Silver 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Mark Heyward, Todd Furbick  Harbor City Gold  34D  Silver 
Tampa Bay Brewing Company  David Doble  Annihilator  33A  Silver 
orlando brewing  graeme lay  doppelbock  33A  Silver 
D.G. Yuengling & Son  John Houseman  Yuengling Bock  31  Bronze 
McGuires Irish Pub  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Light Ale  34A  Bronze 

Group #411 - BELGIAN BEER
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Hoe Hoe Hoe  42C  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Saison Du Swamp  42A  Gold 
McGuires Irish Pub  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Millennium Ale  50B  Gold 
McGuires Irish Pub  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Belgian Cherry Brown  42C  Bronze 

Group #521 - ENGLISH ALE/IPA
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Banyon Brown  59  Gold 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Pensacola Bays Extra Special  56  Silver 
orlando brewing  graeme lay  pompous ass  53  Silver 
Shipyard Emporium  Ron Raike  Smiled  58B  Silver 
orlando brewing  graeme lay  organic brown ale  59  Bronze 
orlando brewing  graeme lay  organic olde pelican  52  Bronze 

Group #571 - AMBER/BROWN ALE
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Dunedin Brewery  Norman A. Dixon, Jr./Trace Caley  BrewMasters Reserve: Wee Heavy Scotch Ale  57B  Gold 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Riptide Amber  84  Silver 
A1A Ale Works  Doug Murr  Bridge of Lions Brown Ale  86  Silver 
Tampa Bay Brewing Company  David Doble  McBrews Scotch Ale  64A  Silver 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Mark Heyward, Todd Furbick  Indian River Red  76  Bronze 
McGuires Irish Pub  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Irish Red Ale  76  Bronze 

Group #601 - PORTER
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
SARASOTA BREWING COMPANY  Vincent Pelosi  Midnight Pass Porter  61  Gold 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Light House Porter  60  Gold 
orlando brewing  graeme lay  organic blackwater dry porter  60  Silver 
McGuires Irish Pub  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Porter  60  Silver 
D.G. Yuengling & Son  John Houseman  Yuengling Porter  61  Bronze 

Group #631 - STOUT
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Dunedin Brewery  Norman A. Dixon, Jr./Trace Caley  Brewmasters Reserve:Leonard Croon Stout  88  Gold 
McGuires Irish Pub  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Irish Stout  77  Silver 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Loblolly  63  Silver 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Catherines Passion  89  Silver 
Cocoa Beach Brewing Company  Chris McCall  Not Just Some Oatmeal Stout  63  Silver 
orlando brewing  graeme lay  eagle stout  63  Bronze 
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  Zhukovs Imperial Stout  89  Bronze 
Tampa Bay Brewing Company  David Doble  Iron Rat Imperial Stout  89  Bronze 

Group #801 - AMERICAN PALE ALE/IPA
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Pegs Cantina and Brewpub  Douglas Dozark  Dancing Cody IPA  82  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier & Luke Kemper  Big Nose IPA  82  Gold 
Cigar City Brewing  Wayne Wambles  Jai Alai IPA  82  Gold 
orlando brewing  graeme lay  organic pale ale  80  Silver 
orlando brewing  graeme lay  last minute dry hop  82  Silver 
orlando brewing  graeme lay  last minute  82  Silver 
D.G. Yuengling & Son  John Houseman  Lord Chesterfield Ale  80  Silver 
Tampa Bay Brewing Company  David Doble  Old Elephant Foot IPA  82  Silver 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Lil Napoleon IPA  82  Silver 
Shipyard Emporium  Ron Raike  Goldenish No1  80  Silver 
SARASOTA BREWING COMPANY  Vincent Pelosi  Sarasota India Pale Ale  82  Silver 
Tampa Bay Brewing Company  David Doble  One Night Stand Pale Ale  80  Bronze 
orlando brewing  graeme lay  rip tide  82  Bronze 


Heavy Medals and Points
Brewery Name Medals Medal Count Total Points
orlando brewing  Medals: 3rd:5, 2nd:6, 1st:1  12  20 
Swamp Head Brewery  Medals: 3rd:1, 2nd:3, 1st:7, 2nd BOS:1, 1st BOS:1  11  33 
Cigar City Brewing  Medals: 3rd:2, 2nd:2, 1st:5  21 
Dunedin Brewery  Medals: 3rd:2, 2nd:2, 1st:4  18 
McGuires Irish Pub  Medals: 3rd:3, 2nd:3, 1st:2  15 
Pensacola Bay Brewery  Medals: 2nd:3, 1st:3, 3rd BOS:1  16 
Tampa Bay Brewing Company  Medals: 3rd:2, 2nd:4  10 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Medals: 3rd:1, 2nd:2, 1st:2  11 
D.G. Yuengling & Son  Medals: 3rd:2, 2nd:2, 1st:1 
Cocoa Beach Brewing Company  Medals: 2nd:2, 1st:1 
Pegs Cantina and Brewpub  Medals: 3rd:2, 1st:1 
SARASOTA BREWING COMPANY  Medals: 2nd:1, 1st:1 
Shipyard Emporium  Medals: 2nd:2 
A1A Ale Works  Medals: 2nd:2