BFBC Pro 2013
Results


Best of Show - Large Batch Beer
aka Best Beer in Florida
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Cigar City Brewing  Matt Tucker  Vienna Lager  35  Gold 
Cigar City Brewing  CCB Team  White Oak IPA  20A  Silver 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Sumadayze IPA  88  Bronze 


Best of Show - Small Batch Beer
aka Best Small Batch Beer in Florida
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Momos Pizza Brewpub  John Larsen  Moose and Squirrel Nut Brown Ale SB  73  Gold 
Momos Pizza Brewpub  John Larsen  Big Papa Porter SB  74  Silver 
Rapp Brewing Company  Greg Rapp  Gose  50B  Bronze 



Group #11 - American-Style Wheat Beer + American-Style Wheat Beer With Yeast + American-Style Cream Ale or Lager + American-Style Dark Lager + American-Style Lager or Light Lager + American-Style Amber Lager
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Cold Storage Craft Brewery  Bruce Talcott & David Nicholas  Florida Ave  1A  Gold 
Engine 15 Brewing Co.  Luciano Scremin  (904) Weissguy  2A  Gold 
Seventh Sun Brewing Company  Justin Stange  Graffiti Orange  Gold 
Cold Storage Craft Brewery  Bruce Talcott & David Nicholas  Florida Ave Blueberry  Gold 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Mark Heyward, Todd Furbeck  Wickham Wheeat  1A  Silver 
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery Apricot Peach Ale  Bronze 
Mile Marker Brewing  Dennis Grune, Vance Joy, Taylor Strunk  Mile Marker 70 Palm Beach Coconut Porter  Bronze 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Sawgrass Wheat  1A  Bronze 

Group #51 - Field Beer or Pumpkin Beer + Herb and Spice Beer + Fruit Beer + Fruit Wheat Beer
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Alligator Brewing Co Llc  Neal Mackowiak  Smoke Habanero Ale (SB)  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier, Dan Wade, Nick Dunn  My Thai IPA  Gold 
Copp Winery And Brewery  Fran Copp  Angry Elf SB  Silver 
Green Room Brewing  Eric Luman  Quetzalcoatl  Bronze 

Group #71 - Chocolate Beer + Coffee Flavored Beer
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Cigar City Brewing  CCB Team  Hunahpus Imperial Stout  Gold 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Cafe Arabica  Silver 
Barley Mow Brewing Company  Colleen Dingman  Smores Stout SB  Silver 
Due South Brewing Co.  Mike Halker  Cafe Ole Espresso Porter  Bronze 
Copp Winery And Brewery  Fran Copp  Quaker Stout SB  Bronze 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Aristocrat Stout  Bronze 
Swamp Head Brewery  Dan Wade, Nick Dunn  Midnight Oil  Bronze 
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery Biere de Cafe  Bronze 

Group #91 - Specialty Beer + Smoke Beer +
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Ecgtheows Debt  Gold 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Charapa  Gold 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Vanilla Pumpkin Porter  Gold 
Rapp Brewing Company  Greg Rapp  Lichtenheiner  26C  Gold 
Cask & Larder  Ron Raike, Eric Koenig  Sunshine Challenge  Silver 
Due South Brewing Co.  Mike Halker  Caramel Cream Ale  Silver 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Hygds Sorrow  Silver 
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery Fistbump  Bronze 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Heorot Hall Mead  Bronze 

Group #101 - Rye Beer + Experimental Beer
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Proof Brewing Company  Larry Age & Jeremy Pate  PBC RYE Ale  10A  Gold 
Engine 15 Brewing Co.  Luciano Scremin  Rye of The Tiger  10A  Silver 
Alligator Brewing Co Llc  Neal Mackowiak  Mocha Couch Lock Brown Ale (SB)  14A  Bronze 
Yuengling And Sons Brewing Co.  John Houseman  Yuengling Lager  14A  Bronze 
Proof Brewing Company  Larry Age & Jeremy Pate  PBC COCOA Stout  14A  Bronze 
Brewzzi  Matt Manthe  Anti-Reinheitsgebot Pilsener  14A  Bronze 
Cask & Larder  Ron Raike  Summit SMASH  14A  Bronze 

Group #121 - Session Beer + Indigenous Beer + Kellerbier/Zwickelbier + Münchner –Style Helles + Vienna-Style Lager + German-Style Märzen + European-Style Dark/Münchner Dunkel + German-Style Brown Ale/Düsseldorf-Style Altbier
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Brewzzi  Matt Manthe  Helles Zwickelbier  25A  Gold 
Cigar City Brewing  Matt Tucker  Vienna Lager  35  Gold 
Cigar City Brewing  CCB Team  Hotter Than Helles  33  Silver 
Engine 15 Brewing Co.  Luciano Scremin  Route 90 Session IPA  12  Silver 
Cocoa Beach Brewing Company  Chris McCall / Jon Sheldon  Von Braun Ale  49  Bronze 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Mark Heyward, Todd Furbeck  Winter Lager  37  Bronze 
Brewzzi  Reiny Knieriemen  Boca Blonde  33  Bronze 

Group #131 - Other Strong Beer + Old Ale or Strong Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Pinglehead Brewing  Keegan Malone  Mind Drive  13B  Gold 
Cigar City Brewing  CCB Team  Jose Marti  13B  Gold 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  McBrews Scotch Ale  80B  Silver 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Decimation  80A  Silver 

Group #171 - American-Belgo-Style Ale + Belgian-Style Blonde Ale or Pale Ale + Belgian-Style Dubbel + Belgian-Style Pale Strong Ale + Other Belgian-Style Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Ayawasca  65B  Gold 
Cigar City Brewing  Neal Whitney  Neals Black Saison  17B  Silver 
Rapp Brewing Company  Greg Rapp  Belgian Golden Ale  65C  Silver 
Brewzzi  Reiny Knieriemen  Brewzzi Belgian Dubbel  61  Silver 
Due South Brewing Co.  Mike Halker  Bodacious Belgian Blonde  58A  Bronze 
Mcguires Irish Pub Of Destin  Tom Anderson/Gary Essex  Millennium Ale  65D  Bronze 
Cask & Larder  Ron Raike  Florida  65C  Bronze 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Release the McCracken! Belgian Pale Ale  58B  Bronze 

Group #181 - American-Style Sour Ale + American-Style Brett Ale + Wood- and Barrel-Aged Sour Beer + German-Style Sour Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Seventh Sun Brewing Company  Justin Stange  Midnight Moonlight  50A  Gold 
Cigar City Brewing  CCB Team  Kumquat Berliner Weisse  18B  Gold 
Rapp Brewing Company  Greg Rapp  Gose  50B  Gold 
Brewzzi  Matt Manthe  Sour Kraut Goslar Gose  50B  Bronze 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Petite Impressions  50A  Bronze 
Alligator Brewing Co Llc  Neal Mackowiak  La Chua Pale Ale (SB)  19  Bronze 
Brewzzi  Matt Manthe  Brewzzi American Wild Ale  18A  Bronze 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier, Dan Wade, Nick Dunn  Wild American Ale  23A  Bronze 

Group #201 - Wood- and Barrel-Aged Beer
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Bourbon Barrel-Aged Moosekiller (Small Batch)  21  Gold 
Swamp Head Brewery  Craig Birkmaier, Dan Wade, Nick Dunn  Barrel Aged Barleywine  21  Gold 
Cask & Larder  Ron Raike  Palm Ridge Imperial Stout  22  Gold 
Cigar City Brewing  CCB Team  White Oak IPA  20A  Gold 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Vanilla Betrayal  22  Silver 
Alligator Brewing Co Llc  Neal Mackowiak  Deep Water Horizon Stout Aged in Palm Ridge Reserv  22  Silver 
Due South Brewing Co.  Mike Halker  Apple Brandy Barrel Aged Caramel Cream Ale  20A  Silver 
Brewzzi  Matt Manthe  Brewzzi Quad  21  Silver 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Oak Aged Ayawasca  21  Silver 
Brewzzi  Matt Manthe  Malicious Monk  21  Silver 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Black Velvet Bourbon Porter  20B  Silver 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Rum Barrel Aged Moonraker Imperial Stout  22  Bronze 
Cigar City Brewing  CCB Team  Humidor Double American Black Ale  21  Bronze 

Group #291 - Baltic-Style Porter + Brown Porter + Robust Porter
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Barley Mow Brewing Company  Jay Dingman  Nipperkin SB  75  Gold 
Alligator Brewing Co Llc  Neal Mackowiak  Snowbird Porter (LB)  75  Gold 
Momos Pizza Brewpub  John Larsen  Big Papa Porter SB  74  Gold 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Jack the Quaffer Porter  75  Silver 
Props Craft Brewery  Dane Randall, Martin Flagler, Michael Kee, Nathan   Prop Oil  74  Silver 
Cigar City Brewing  CCB Team  Kalevipoeg  29  Silver 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Patrick Payne, Mark Heyward, Todd Furbeck  Black-Eyed Porter  75  Bronze 
Orlando Brewing  orlando brewing  organic blackwater dry porter  74  Bronze 

Group #311 - German-Style Pilsener + Bohemian–Style Pilsener + German-Style Schwarzbier + South German-Style Hefeweizen/Hefeweissbier + South German-Style Weizenbock/Weissbock
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Wild Warthog Weizen  51  Gold 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  De Luna Kolsch  48  Gold 
Yuengling And Sons Brewing Co.  John Houseman  Yuengling Light  43A  Silver 
Yuengling And Sons Brewing Co.  John Houseman  Black and Tan  46  Silver 
Brewzzi  Reiny Knieriemen  Brewzzi Black Duke  38  Silver 
Swamp Head Brewery  Dan Wade, Nick Dunn  Wild Night  42  Silver 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Cornelius Pils  32  Silver 
Yuengling And Sons Brewing Co.  John Houseman  Yuengling Bock  46  Bronze 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Catracha pils  31  Bronze 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Maduro Weizenbock  54  Bronze 
Florida Beer Company  Jose Ayala  Florida Lager  45A  Bronze 

Group #551 - Belgian-Style Witbier + French- and Belgian-Style Saison + Belgian- & French-Style Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Saint Somewhere Brewing Company  Bob Sylvester  Lectio Divina  57B  Gold 
Engine 15 Brewing Co.  Luciano Scremin  Doolittle Rye Saison  56  Gold 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Nouvel An French Saison  56  Silver 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Kellys Belgian Wit  55  Silver 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Saison de Mechants  57B  Silver 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Saison Le Chiffre  56  Silver 
Swamp Head Brewery  Dan Wade, Nick Dunn  Cottonmouth  55  Bronze 
Cigar City Brewing  CCB Team  Florida Cracker  55  Bronze 
Florida Beer Company  Jose Ayala  Key West Southernmost Wheat  55  Bronze 
Saint Somewhere Brewing Company  Bob Sylvester  Cynthiana  57B  Bronze 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Citrica  55  Bronze 

Group #671 - English+American Pale Ales
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Cask & Larder  Ron Raike  Broken Ladder  86  Gold 
Big Storm Brewing Co  Mike Bishop, Daniel 'Carlos' Hendrix  PalmBender  86  Silver 
Cigar City Brewing  Justin Stine  Stines Hoppy Wheat  86  Silver 
A1A Ale Works  Doug Murr  Early Spring Pale  86  Silver 
Seventh Sun Brewing Company  Justin Stange  FYA  86  Silver 
Green Room Brewing  Eric Luman  Pablo Beach Pale Ale  86  Bronze 
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery Pale Ale  86  Bronze 
Cigar City Brewing  CCB Team  Invasion Pale Ale  86  Bronze 
Big River Grille & Brewery  Kent Waugh  Steamboat Pale Ale  86  Bronze 

Group #681 - English-Style India Pale Ale + American-Style India Pale Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Proof Brewing Company  Larry Age & Jeremy Pate  PBC GURU IPA  88  Gold 
Brewzzi  Reiny Knieriemen  Brewzzi American IPA  88  Gold 
Cask & Larder  Ron Raike  5 Points IPA  88  Gold 
Charlie & Jakes Brewery Grille  Mark Heyward, Todd Furbeck  Anniversary Ale  88  Gold 
Cigar City Brewing  Tim Ogden  Tocobaga  88  Gold 
Orlando Brewing  orlando brewing  pompous ass ipa  68  Gold 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Sumadayze IPA  88  Gold 
Due South Brewing Co.  Mike Halker  Category 3 IPA  88  Silver 
Barley Mow Brewing Company  Jay Dingman  The Quackalope  88  Silver 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Lil Napoleon IPA  88  Silver 
Big Storm Brewing Co  Mike Bishop, Daniel 'Carlos' Hendrix  Arcus  88  Silver 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Old Elephant Foot IPA  88  Silver 
Orlando Brewing  orlando brewing  hopgasmic ipa  88  Silver 
Swamp Head Brewery  Dan Wade, Nick Dunn  Big Nose  88  Silver 
Orlando Brewing  orlando brewing  I-4 ipa  88  Silver 
Seventh Sun Brewing Company  Justin Stange  Intergalactic Pale Ale (IPA)  88  Silver 
Three Palms Brewing  Randy Reaver  Pindo IPA  88  Silver 
Cigar City Brewing  CCB Team  Jai Alai IPA  88  Bronze 
Big River Grille & Brewery  Kent Waugh  Soleil IPA  88  Bronze 
Props Craft Brewery  Dane Randall, Martin Flagler, Michael Kee, Nathan   Flying Coffin  88  Bronze 

Group #711 - Scottish-Style Ale + Scotch Ale + Irish-Style Red Ale + Classic English–Style Pale Ale + Extra Special Bitter or Strong Bitter
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery The Bard  78B  Gold 
Orlando Brewing  orlando brewing  organic olde pelican english pale ale  67  Gold 
Orlando Brewing  orlando brewing  organic red ale  82  Silver 
Florida Beer Company  Jose Ayala  Hurricane Reef Pale Ale  67  Bronze 
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery Chronicle 8: Scotch IPA  71C  Bronze 
Due South Brewing Co.  Mike Halker  Bridgeport Scotch Ale  71B  Bronze 

Group #721 - English-Style Mild Ale + English-Style Brown Ale + American-Style Brown Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Cask & Larder  Ron Raike  American Brown Ale  92  Gold 
Momos Pizza Brewpub  John Larsen  Moose and Squirrel Nut Brown Ale SB  73  Gold 
Props Craft Brewery  Dane Randall, Martin Flagler, Michael Kee, Nathan   Four Kings  92  Silver 
Cold Storage Craft Brewery  Bruce Talcott & David Nicholas  Betchy Brown  92  Silver 
Barley Mow Brewing Company  Colleen Dingman  Barley Mow Brown  92  Silver 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Banyan Brown Ale  73  Bronze 
Native Brewing Co.  Adam Fine  The Eleven Brown Ale  92  Bronze 
Orlando Brewing  orlando brewing  organic brown ale  73  Bronze 

Group #771 - Oatmeal Stout-Irish Stout-Foreign Stout
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Blackbeard Stout  77  Gold 
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery Leonard Croons Old Mean Stout  77  Gold 
Cocoa Beach Brewing Company  Chris McCall / Jon Sheldon  Not Just Some Oatmeal Stout  77  Silver 
Mcguires Irish Pub Of Destin  Tom Anderson/Gary Essex  McGuires Dry Irish Stout  83  Bronze 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  Lazy Pirate  84  Bronze 
Copp Winery And Brewery  Fran Copp  Double Black Stout SB  84  Bronze 

Group #851 - Golden or Blonde Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Mile Marker Brewing  Dennis Grune, Vance Joy, Taylor Strunk  Mile Marker Zero Blonde Ale  85  Gold 
Froghair Beer Company  Mark Robertson (We contract w/ Pensacola Bay Brewi  Froghair American Blonde Ale  85  Silver 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Not Your Hedi Klum Blonde Ale  85  Bronze 

Group #871 - American-Style Strong Pale Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Cold Storage Craft Brewery  Bruce Talcott & David Nicholas  Florids Ave IPA  87  Gold 
Proof Brewing Company  Larry Age & Jeremy Pate  PBC ALPHA Pale Ale  87  Gold 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  One Night Stand Pale Ale  87  Silver 
Cocoa Beach Brewing Company  Chris McCall / Jon Sheldon  Cocoa Beach Pale Ale  87  Bronze 

Group #891 - Imperial India Pale Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Pinglehead Brewing  Keegan Malone  Dream Catcher (SB)  89  Gold 
Cigar City Brewing  Josh Brengle  Brengles Double IPA  89  Gold 
Orlando Brewing  orlando brewing  dobel imperial ipa  89  Silver 
Green Room Brewing  Eric Luman  Double Overhead  89  Silver 
Due South Brewing Co.  Mike Halker  Category 4 IPA  89  Silver 
Darwins On 4Th  Jared Barnes  El Dorado IPA  89  Bronze 
Cocoa Beach Brewing Company  Chris McCall / Jon Sheldon  888 India Pale Ale  89  Bronze 

Group #901 - American-Style Amber/Red Ale + Imperial Red Ale
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Swamp Head Brewery  Dan Wade, Nick Dunn  Sciaenhops  91  Gold 
Proof Brewing Company  Larry Age & Jeremy Pate  PBC RED Ale  90  Gold 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Red Eye Amber Ale  90  Gold 
Cigar City Brewing  Ben Romano  Sikorsky Red Ale  90  Gold 
Pinglehead Brewing  Keegan Malone  Pinglehead Red  91  Silver 
Alligator Brewing Co Llc  Neal Mackowiak  Little Wind Red Ale (LB)  90  Silver 
Mile Marker Brewing  Dennis Grune, Vance Joy, Taylor Strunk  Mile Marker 1565 Ancient City Red Ale  90  Silver 
Pensacola Bay Brewery  Mark Robertson and Rogers Conolly  Riptide Amber  90  Bronze 
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery Red Ale  90  Bronze 

Group #931 - American–Style Black Ale + American-Style Stout + American-Style Imperial Stout
Brewery Name Brewer Name Brew Name Style Medal
Pinglehead Brewing  Keegan Malone  Black hOPs  93  Gold 
Pinglehead Brewing  Keegan Malone  Xibalba  93  Silver 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Midnight Crossings Black IPA  93  Silver 
Swamp Head Brewery  Dan Wade, Nick Dunn  American Stout  94  Silver 
Dunedin Brewery  Norman Dixon / Trace Caley / Richard Crance  Dunedin Brewery Mundofolbick  95  Silver 
Barley Mow Brewing Company  Jay Dingman  The Unkindness  93  Silver 
Mcguires Irish Pub Of Destin  Tom Anderson/Gary Essex  Chocolate Cherry Chipotle Imperial Stout  95  Silver 
Southern Brewing  Brian Fenstermacher, Rick Esthman, Khris Johnson  Black Veil IPA  93  Silver 
Orlando Brewing  orlando brewing  darkstar india black ale  93  Bronze 
Big River Grille & Brewery  Kent Waugh  Iron Horse Stout  94  Bronze 
Tampa Bay Brewing Co.  Doble, Wing, McCracken, Sedillo  Iron Rat Stout  95  Bronze