Best of Show

First Place: McGuire's Irish Pub & Brewery of Pensacola's "I'll Have What the Gentleman on the Floor is Having."

Second Place: Tampa Bay Brewing Company's "One Night Stand."

Third Place Yuengling Brewing Company's "Yuengling Light Lager."

Gold Medal Winners

Brewery Brew Name Type Brewmaster(s)
Abbey Brewing Father Theodor's Stout Imperial Stout Ray Rigazzio
Big River Grille & Brewing Company Gadzooks Pilsner German Style Pilsner Rich Michaels
Brewzzi Triple Raton Belgian Abbey Belgian Style Triple Fran Andrewlevich
Dunedin Brewery Brewmaster's Special Wood and Barrel-aged Dark Beer Michael Bryant / Jim Flovin
Dunedin Brewery Beach Tail Brown American Style Brown Ale Michael Bryant / Jim Flovin
Dunedin Brewery Red Head Red American Style Amber/Red Ale Michael Bryant / Jim Flovin
McGuires of Destin McGuires Irish Red Ale Irish Style Red Ale Madison Roane / Tom Anderson
McGuires of Destin McGuires Porter Brown Porter Madison Roane / Tom Anderson
McGuires of Destin McGuires Belgian Pale Ale Belgian Style Pale Ale Madison Roane / Tom Anderson
McGuires of Pensacola Raspberry Wheat Fruit Wheat Beer Steve Freid / Kevin Levy
McGuires of Pensacola What The Gentleman on The Floor is Having Barley Wine Style Ale Steve Freid / Kevin Levy
McGuires of Pensacola Bagpipers Special American Style Extra Strong Special Bitter Steve Freid / Kevin Levy
Sarasota Brewing Company Sequoia Amber Ale American Style Amber Lager Vince Pelosi
Spanish Springs Lighthouse Pale Ale American Style India Pale Ale Jamie Schee
Tampa Bay Brewing Company Jack The Quaffer Porter Robust Porter David Doble / David Nicholas
Tampa Bay Brewing Company One Night Stand American Style Pale Ale David Doble / David Nicholas
Tampa Bay Brewing Company Old Elephant Foot American Style India Pale Ale David Doble / David Nicholas
Tampa Bay Brewing Company Red Eye Amber Ale American Style Amber/Red Ale David Doble / David Nicholas
Yuengling Yuengling Light American Style Light Amber Lager John Houseman / Randy Petty
Yuengling Yuengling Black & Tan American Style Dark Lager John Houseman / Randy Petty
Yuengling Yuengling Lager American Style Amber Lager John Houseman / Randy Petty

Silver Medal Winners

Brewery Brew Name Type Brewmaster(s)
Abbey Brewing Brother Dan's Double Belgian Style Double Ray Rigazzio
Abbey Brewing Immeculate IPA American Style IPA Ray Rigazzio
Beautiful Brews Honey Amber Rose Experimental Beer Abby Waters
Big River Grille & Brewing Company Big River Bock Traditional German Style Bock Rich Michaels / Evan Carrolz
Big River Grille & Brewing Company Rocket Red Ale American Style Amber/Red Ale Rich Michaels / Evan Carrolz
Brewzzi of Boca Raton Rye Nickolas American Style Ale or Lager Fran Andrewlevich
Copper Cavern Winterfest Porter Robust Porter Erin Luman
Copper Cavern Patron Saints Brown Ale American Style Brown Ale Erin Luman
Copper Cavern The Enlightened Ale Golden or Blonde Ale Erin Luman
Dunedin Brewery Leonard Croons Old Mean Stout Foreign Export Style Stout Michael Bryant / Jim Flovin
Dunedin Brewery Apricot Peach Wheat Fruit Wheat Beer Michael Bryant / Jim Flovin
Dunedin Brewery Pipers Pale Ale American Style Pale Ale Michael Bryant / Jim Flovin
Fresh Beer Native Lager Euopean Style Pilsener Adam Fine
Fresh Beer 11 Brown Ale American Style Brown Ale Adam Fine
McGuires/Destin McGuires Light American Lager/Ale or Cream Ale Madison Roane / Tom Anderson
McGuires/Destin Irish Dry Stout Classic Irish Style Dry Stout Madison Roane / Tom Anderson
McGuires/Pensacola Imperial Stout Imperial Stout Steve Freid / Kevin Levy
Saint Sebastiaan Spring Hill Blonde Other Belgian Style Ale Bob Haa
Sarasota Brewing Company Midnight Pass Porter Robust Porter Vince Pelosi
Sarasota Brewing Company Winter Spice Ale Herb and Spice Beer Vince Pelosi
Tampa Bay Brewing Company True Blonde Golden or Blonde Ale David Dobb / David Nicholas
Tampa Bay Brewing Company Gator Claws South German Style Weizenbock David Dobb / David Nicholas
Tampa Bay Brewing Company MooseKiller American Style Barley Wine David Dobb / David Nicholas
Tampa Bay Brewing Company Iron Rat Imperial Stout Imperial Stout David Dobb / David Nicholas

Bronze Medal Winners

Brewery Brew Name Type Brewmaster(s)
Brewzzi/Boca Raton Monk in the Trunk Belgian Abbey Other Fran Andrewlevich
Florida Beer Company Key West Ale American Style Amber/Red Ale Jose Avalla
Orlando Brewing Partners Blackwater Reserve Robust Porter Ed Canty / John Cheek
McGuires/Pensacola Millenium Ale Specialty Honey Beer Steve Freid / Kevin Levy
Spanish Springs Noche Bueno Belgian Style Dark Strong Ale Buzz Brown